| TR | EN |

Konuşma: “Rus Dış Politikasında Yeni Aktivizm: Sorunlar ve Öngörüler”

comment : 0

Boğaziçi Üniversitesi-TÜSİAD Dış Politika Forumu, Rus dış politikasının temel eğilimlerini ve yakın gelecekte ne gibi bölgesel gelişmelerle karşılaşabileceğimizi değerlendirmek üzere, 24 Kasım 2015 Salı günü, TÜSİAD merkez binasında, “Rus Dış Politikasında Yeni Aktivizm: Sorunlar ve Öngörüler” başlıklı bir toplantı düzenledi.

Doğu Avrupa ve Rusya siyaseti alanlarında uzman olan ve daha önce Balkanlar Uluslararası Komisyonu’nda direktör, ERSTE Vakfı ve Açık Toplum Vakfı’nda danışma kurulu üyesi, Dış İlişkiler Avrupa Konseyi’nde kurucu yönetim kurulu üyesi, 1994’ten bu yana ise Sofya Liberal Stratejiler Merkezi başkanı olan Ivan Krastev’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Yılmaz da açılış konuşmasını yaptı.

Rusya’da gerçekleşen seçimleri “Ülkede demokratik bir rejim olmamasına ve siyasetin liderlerin güçleri ekseninde şekillenmesine rağmen hala önemli, değişim getirme gücüne sahip ve belirleyici” ifadeleriyle değerlendiren Ivan Krastev, Rus siyasetinin seçim dışında farklı yöntemlerle ülkede baskı kurduğunu belirtti. Aynı zamanda Krastev, ülkede protestoların çok fazla olmayışını “Putin’e karşı bir alternatif olmaması, seçimlerin Putin için önemi ve halkın Sovyet rejimi sonrası bölünme korkusu” nedenleriyle açıkladı.

Orta Doğu’ya yönelik Rus dış politikasını “gelişmiş ve alana hakim” olarak tanımlayan Krastev, “Rusya hem bölgeye hem de aktörlere hakim. Eğer bir aktörle bağı koparsa, bağlantı kurabileceği diğer aktörler de elinde bulunuyor. Suriye’de ileride Esad olmasa bile Rusya bölgedeki varlığını Kürt aktörler aracılığıyla sürdürür” dedi. Rusya’nın İŞİD’e karşı tutumunun gerekçesini “radikal İslam korkusu” olarak açıklayan Krastev, “IŞİD’e Çeçenistan’dan ve Orta Asya’dan katılım çok yüksek. Ülkesindeki radikal İslam’a yatkın oluşumlardan kurtulabilmesi için Rusya öncelikli olarak IŞİD’e karşı” dedi.

Rusya’nın Esad rejimini desteklemeye başlamasıyla beraber Orta Doğu’da Şii eksenli siyasete kaydığı yönündeki argümanlara karşı çıkan Ivan Krastev, “Putin’in ve Rusya’nın Mısır ile çok yakın ilişkileri var. Şimdi Sisi’yle, öncesinde Mübarek’le. Rusya’nın Orta Doğu konusunda kaygıları tamamen petrol fiyatlarıyla alakalı” açıklamasını yaptı.

Ivan Krastev, Suriye sorununun çözümü için de Viyana’da Bosna-Hersek tipi bir federasyon önerisinin üzerinde durulduğunu söyledi. Krastev, “Kürtler için özerk bir bölge, Esad yanlıları için Bosna-Hersek içindeki Sırp Cumhuriyeti’nde olduğu gibi özerk bir yönetim ve diğerleri için federasyon” önerisinin Viyana’da konuşulduğunu belirtirken, Avrupa’nın bu sorunun çözümünün, mülteci krizi odaklı ele alındığını ifade etti.

Düşürülen Rus uçağına ilişkin de değerlendirmeler yapan Krastev, “İki ülke de birbiri için çok önemli. Rusya ve Türkiye yıllardır ciddi bir ticaret hacmine sahip. Rusya’nın bu krizi şu aşamada tırmandırmayacağı öngörüsündeyim” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında